Не так давно основними методами дослідження для виявлення патологій шлунково-кишкового тракту застосовувалися фіброгастроскопія (ФСГД) і рентгенографія з контрастом або без. Безперечно, це найбільш ефективні і взаємодоповнюючі методи діагностики патологій шлунково-кишкового тракту. Однак ФСГД - не найприємніша процедура, хоча і сама інформативна. Рентгенодіагностика має неприємний ефект у вигляді променевого навантаження. Що ж робити, якщо дискомфорт в області шлунково-кишкового тракту присутній, а йти до лікаря не хочеться через острах неприємних відчуттів?
УЗД шлунково-кишкового тракту (ШКТ) безболісна альтернатива фіброгастроскопії
Технології не стоять на місці, все змінюється і вдосконалюється. На зорі використання ультразвуку в медицині роздільна здатність апаратів була досить невисока. Тому про діагностику стану порожнистих органів (шлунка зокрема) не було й мови. Але збільшення роздільної здатності датчиків, вдосконалення програмного забезпечення таких апаратів, вдосконалення умінь лікарів-узістів вивело діагностику на новий рівень за ці роки. Так, якісний апарат УЗД дозволяє абсолютно безболісно і з профілактичною метою, і з метою предметної діагностики детально досліджувати шлунок і кишечник. Варто відзначити, що УЗ-дослідження шлунка краще проводити в комплексі з іншими органами шлунково-кишкового тракту, так зрозуміло, що послужило першопричиною розвитку хвороби, а що стало наслідком.
Отже, в яких випадках варто відправитися для проведення УЗД шлунка?
Показаннями до дослідження шлунково-кишкового тракту є такі симптоми:
- Печія;
- Часта відрижка;
- Болі в області епігастрії (верхня частина живота), печіння;
- Голодні болі або болі після прийому їжі;
- Відчуття тяжкості в шлунку;
- Нудота, блювота;
- Здуття живота;
- Гіркота в роті;
- Наявність неприємного запаху з рота;
- Наліт на язиці і багато іншого.
Можна звичайно ігнорувати таку симптоматику і допустити перехід захворювання в більш серйозну стадію, а можна записатися на УЗД органів шлунково-кишкового тракту і за 10-20 хвилин абсолютно безболісно і безпечно, а головне достовірно дізнатися про стан свого здоров'я.
Що можна дізнатися при проведенні УЗД шлунка?
На УЗД стандартно оцінюються розмір і контури органу, наявність або відсутність запального процесу стінок шлунка, діагностують пухлинні утворення і їх місце розташування на різних стадіях, аналізується кровотік (УЗД з допплером). Також оцінюються рефлекторність, перистальтику і функції шлунка. Виявляються аномалії розвитку і будови шлунка.
Крім того, таке УЗД дозволяє відстежувати перебіг захворювання в динаміці: спостерігати процес ремісії захворювання або ж вчасно помітити рецидив (загострення).
Захворювання шлунка, що виявляються на УЗД:
- гастритные ураження шлунка;
- виразкова хвороба;
- набряк стінок органу;
- відсутність розмежування стінки на нормальні шари;
- потовщення шлункових стінок;
- варикозно розширені вени;
- пілоростеноз (вроджений або набутий) - звуження воротаря вихідного відділу шлунка;
- пухлинні судини (пухлина в лімфатичної тканини слизової);
- доброякісні та злоякісні новоутворення / пухлини;
- метастаз.
Важливо!!! Єдиним мінусом УЗД шлунка перед ендоскопічним методом дослідження є неможливість зробити біопсію (забір шматочка матеріалу з області ураження). Це принциповий момент при діагностуванні доброякісності або злоякісності новоутворення.
Підготовка до проведення УЗД шлунка
- За два дні до проведення діагностики рекомендується дотримуватися дієти. Виключаємо з раціону харчування газообразующие продукти, а саме: капусту, горох, бобові, свіжі овочі і фрукти, кефір, газовану воду і напої.
- За 12-14 годин до дослідження відмовляємося від прийому їжі і води. Пацієнтам з вираженими головними болями дозволяється як виняток з'їсти бублик / сухарик і випити 1 склянки чаю.
- Напередодні підберіть такий одяг, щоб її під час дослідження можна було швидко зняти або розстебнути, звільнивши область епігастрії (блузу, сорочку, кофту, светр, футболку).
- За 15 хвилин до дослідження рекомендується випити негазованої води з соком без м'якоті в рівних пропорціях. Так вдасться максимально розтягнути орган і гранично добре розглянути його під час процедури.
Як проводиться?
УЗД шлунка (ехографія) проводиться в положенні лежачи, напівсидячи або стоячи (в залежності від уподобань лікаря УЗД). Нанесення невеликої кількості гелю, постановка датчика трохи нижче сонячного сплетення – надчеревна область) - і доктор бачить положення і розмір, контури, цілісність і однорідність або різнорідність передньої і задньої стінок шлунка, оцінює велику і малу кривизну. Крім того, приділяється увага нижньому відділу стравоходу.
Дослідження триває 7-20 хвилин в залежності від передбачуваної або виявленої патології. Після чого дається висновок з докладним описом. Також пацієнту видається при бажанні знімок (фото) або запис на диску з результатами дослідження для відстеження динаміки в подальшому.
Де якісно зробити УЗД шлунка в Харкові за доступними цінами?
У лікувально-діагностичному центрі Олімпійський (між проспектом Льва Ландау і проспектом Маршала Жукова) для проведення УЗД використовується апарат з високою роздільною здатністю. А професіоналізм лікаря-УЗД нашої клініки, дозволяє провести дану процедуру максимально швидко, в повній мірі, з докладними коментарями, з повним описом і постановкою діагнозу. Ціна на УЗД шлунка в медичному центрі абсолютно доступна. Звертайтеся до лікаря при перших симптомах недуги! І будьте здорові!