Меню Закрити

УЗД судин головного мозку

УЗД судин головного мозку повинно проводитися тільки після того, як були досліджені всілякі порушення на віддаленому від головного мозку рівні.

А тепер трохи теорії. Всі судини головного мозку беруть початок від чотирьох магістральних артерій - правої і лівої сонних і правої і лівої хребетних. Внутрішня сонна артерія дає початок передньої і середньої мозкової артерії, а також очної артерії. Хребетна артерія справа і зліва з'єднується в основну артерію, яка потім ділиться на праву і ліву задні мозкові артерії. Всі мозкові артерії пов'язані між собою сполучним гілками і формують кільце, по якому в разі необхідності може бути швидко перерозподілений кровотік.

УЗД судин головного мозку проводять через три доступу: очноямковий, транстемпоральний (через тонку частину скроневої кістки) і потиличний. УЗД судин головного мозку дозволяє виявити аномальне надходження крові в головний мозок при закупорці внутрішньомозкових артерій.

Через скроневу кістку проводять УЗД судин основи головного мозку: середньої, передньої і задньої мозкової артерій, а також вен Галена, прямого синуса і вени Розенталя. УЗД судин головного мозку через великий потиличний отвір використовують для дослідження внутрішньочерепних відділів хребетної і основної артерій, а також для дослідження прямого синуса і вени Галена.

Під час проведення УЗД судин головного мозку застосовують компресійні проби для оцінки спроможності Віллізіева кола. Віллізіев коло - це сукупність судин основи головного мозку, з'єднана між собою комунікантними артеріями. Кровопостачання головного мозку здійснюється 4 артеріями: правої і лівої внутрішньої сонної і правої і лівої хребетної. Хребетні дають початок заднім мозковим артеріям, а Сонні – передньої і середньої мозкової артерії. Якщо відбувається порушення кровопостачання по одній з цих артерій, потік крові розподіляється таким чином, що уражена зона все одно забезпечується всім необхідним за рахунок інших судин. У деяких людей Віллізієв коло не замкнутий і компенсаторні можливості судинної системи головного мозку обмежені.

За допомогою УЗД судин головного мозку можна отримати інформацію про наявність аневризм, звужень і аномалій розташування судин. По відношенню швидкісних характеристик магістральних артерій і судин головного мозку можна зробити висновок про характер порушення кровообігу – наприклад, чітко розрізнити спазм мозкових судин (наприклад при минущих порушеннях мозкового кровообігу, набряку мозку, підвищенні артеріального тиску) і гіперперфузію (розширення судини супроводжується збільшенням швидкості кровотоку) при крововиливах, черепно-мозковій травмі, гіпоксії, гормональних змінах.

За допомогою УЗД судин головного мозку досліджуються також швидкісні характеристики венозного відтоку по головних венах черепа: при підвищенні внутрішньочерепного тиску швидкість кровотоку по ним збільшується.

Невід'ємною частиною УЗД судин головного мозку є проведення функціональних проб, під час яких оцінюється Цереброваскулярний ауторегуляторний потенціал. Проведення таких проб дозволяє розрізняти механізм виникнення головного болю, порушень координацій, набряків обличчя і очного дна і багатьох інших патологічних станів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *