Меню Закрити

Доплерографія (УЗД) судин шиї

УЗД судин головного мозку призначають при підозрі або клінічних проявах порушення мозкового кровообігу, після інсультів, а також для контролю стану пацієнтів після операцій на судинах голови і шей.

Симптоми, при прояві яких, проводять УЗД судин головного мозку:

 • головний біль;
 • непритомність;
 • запаморочення;
 • зниження пам'яті;
 • шум у вухах;
 • низька концентрація уваги;
 • безпричинна тривожність.

Кровопостачання головного мозку здійснюється за рахунок крові, що надходить і проходить по судинах шиї, внутрішньочерепних судинах (транскраніальних) і судинах шийно-потиличної області (вертебро-базилярного басейну), тому важливо розуміти, де криється проблема. Виходячи з симптоматики нездужань, лікар призначить відповідне дослідження.

Правильно спочатку провести УЗД судин шиї, що дозволяє знайти зміни судин, які відходять від дуги аорти і несуть кров до головного мозку, м'язів шиї і голови і до щитовидної залози. Таке дослідження виявляє всілякі порушення на віддаленому від головного мозку рівні, причини кисневого голодування мозку. При цьому оцінюється стан сонних, підключичних, хребетних артерій і самого «брахіоцефального» стовбура (комплекс судин шиї).

При УЗД судин шиї оцінюють діаметр артерій, стан стінок судин, зміни просвіту внаслідок присутності тромбів, захворювань стінки судини, атеросклеротичних бляшок або здавлення судин ззовні. Також діагностуються аномалії будови судин: відсутність судини, його звуження або розширення, патологічну звивистість судини.

За результатами УЗД судин шиї оцінюють характеристики кровотоку-швидкість руху крові по судинах, характер кровотоку (ламінарний або турбулентний), перепади швидкості на різних ділянках судини, еластичність стінки судини, симетричність всіх перерахованих характеристик з обох сторін.

Норми визначаються характеристик при УЗД судин шиї

 • Норма-пікова систолічна швидкість у внутрішній сонній артерії не перевищує 125 см / с, при цьому не візуалізуються бляшки або потовщення внутрішнього шару судини;
 • Стеноз від 50-69% - пікова систолічна швидкість становить 125-230 см / с;
 • Стеноз більше 70% - пікова систолічна швидкість вище 230 см / с;
 • Стеноз більше 90% - при дуплексному скануванні реєструється значне звуження просвіту судини і падіння швидкості кровотоку;
 • При повній оклюзії (закупорці) судини – кровотік не реєструється;

Додаткову інформацію дає співвідношення пікової систолічної швидкості у внутрішній і загальній сонної артерії. При стенозі внутрішньої сонної артерії співвідношення збільшується більш, ніж в 3 рази. Діагностичну цінність цей показник несе для пацієнтів із серцевою недостатністю, а також при зниженні фракції викиду (лівого шлуночка серцевого м'яза). Тому перед початком дослідження, рекомендується вимір артеріального тиску пацієнту на двох руках.

Про що говорить УЗД судин шиї?

По-перше, при проведенні УЗД судин шиї визначають, який обсяг крові надходить в головний мозок за одиницю часу по всіх судинах шиї. При оцінці патологій мозкового кровообігу звертають увагу саме на надходження крові до головного мозку: в нормі це 15% від перекачується серцем крові в хвилину. Результати такого дослідження, за умови проведення кваліфікованим лікарем-УЗД, по точності близько до результатів позитронно-емісійної томографії.

Досить рідко виявляються у пацієнтів диссекции стінки сонної артерії, тобто відшарування її ділянки з подальшим утворенням тромбів.

А по-друге, часто виявляється патологією є наявність атеросклеротичних бляшок в просвіті судин. Процес утворення тромбів і бляшок тривалий час протікає безсимптомно, і тільки при перекритті просвіту судини більш ніж на 60% ознаки порушення кровообігу можуть дати про себе знати. Тому важливо виявити наявність бляшки і максимально точно і детально описати її місцезнаходження і форму. При розпаді атеросклеротичних бляшок можуть утворюватися тромби, які перекривають посудину або відриваються, провокуючи закупорку дрібних судин. Гостре порушення мозкового кровообігу закінчується відмиранням ділянки тканини мозку або інсультом. Інсульт-це захворювання, що характеризується високим ступенем летальності та інвалідності. Тому важливо діагностувати стан, що свідчить про можливу загрозу здоров'ю. УЗД судин шиї дозволяє виявити такі передумови. Крім того, вік пацієнтів, у яких розвивається інсульт, останнім часом значно знижується (менше 50 років).

Підготовка та проведення дослідження

Для проведення УЗД судин шиї не потрібно особливої підготовки. Необхідно тільки обмежити прийом ліків, що регулюють артеріальний тиск.

УЗД судин шиї абсолютно безболісна процедура. Дуже часто проводять його як дослідження, що передує УЗД судин головного мозку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *